Co budu potřebovat na skauta

Přehled vybavení získají vaše děti od vedoucího oddílu. Obvykle se věci na výpravy také blíže specifikují buď v sekci akce nebo dostanou děti lístečky s informacemi na schůzce předem.

Obecně se dá říci, že vybavení se skládá ze skautského kroje a tábornických potřeb. Skautský kroj můžete nakoupit ve specializovaných obchodech, tábornické vybavení navíc nakoupíte ve sportovních, turistických či outdoorových prodejnách. Doporučujeme se předem poradit se s vůdcem oddílu, který vám doporučí nejvhodnější komponenty či je často schopen potřebné věci obstarat.  Naši vůdci a starší skauti doma mívají již vyřazené vybavení (spacák, karimatku, batoh …) , zkuste se zeptat vůdce, jestli by nebylo možné si něco od jiných členů vypůjčit.

Na schůzku:

• tužku nebo propisku
  • papíry na různé hry
  • zápisník (sešit v tvrdších deskách na různé poznámky)
  • KPZ
  • šátek na hry

Na jednodenní výpravu:

To samé co na schůzky + pláštěnku, pár korun, jídlo a pití a další vhodné oblečení dle ročního období.

Na vícedenní výpravu:

To samé co na jednodenní výpravu + spacák, karimatka, ešus, příbor a hygienické potřeby (kartáček na zuby, pasta, mýdlo…), další vhodné oblečení dle ročního období. Věci by měly být zabalené všechny do jednoho batohu (nic nedávat do rukou).

vyprava sm

Několik dobrých rad o tábornickém vybavení:

Karimatka

Lze pořídit v zásadě tři druhy karimatky.

• Tzv. alumatka – jedná se v podstatě jen o zesílenou hliníkovou fólii. Izolační vlastnosti jsou spíše sporadické až žádné. Výhodou je její malý objem. Není vhodná pro mladší děti.
  • „Klasická“ karimatka – rozumný poměr cena, výkon a výdrž. Její nevýhodou je poměrně velký objem, v dešti je nutné mít ji v obalu, jinak nasákne vodou. Vydrží i drsnější zacházení a izolační vlastnosti jsou poměrně slušné. Pro mladší děti asi nejvhodnější varianta.
  • „Nafukovací“ karimatka – moderní karimatka. Jedná se v podstatě o spaní na vzduchovém polštáři. Její nevýhodou je vyšší cena. Výhodou je naopak vysoká izolační schopnost. Je třeba si dávat pozor na její poškození, jelikož pak se dá již jen velmi těžko opravit. Vhodná varianta pro starší děti, které se o ni dobře postarají.

Spacák

Z běžného tábornického vybavení se v současné době používá už jen tzv. duté vlákno.

Spacák je dobré pořídit od renomované firmy (Hannah, Coleman…). V nákupních centrech, např. v Tescu, jsou také obykle k dostání spací pytle. Tyto spací pytle jsou velmi levné, většinou však nejsou vůbec vyhovující pro spaní na táboře (dětem v nich bývá zima). Je nutné zvolit vhodný teplotní rozsah spacího pytle – konkrétně sledovat hodnoty „komfort“ a „extrém“. Hodnota „dolní hranice komfortu“ značí teplotu, kdy by člověku ještě mělo být teplo. Je dobré počítat s tím, že tyto hodnoty se časem posunou k vyšším teplotám vlivem opotřebení.

Dětem je vzhledem k ceně spacáku vhodné koupit trochu delší model, aby jim při jejich růstu vydržel pár let. Je však nutné vzít v potaz, že si děti pak musí „vyhřát“ větší objem a může jim pak být v noci větší zima.