Modrý útes

Jsme součástí Junáka – českého skautu, největší volnočasové organizace pro děti a mládež v Česku. Náš oddíl vznikl v roce 1990. Patříme pod středisko Jožky Knappa. U zrodu střediska stál bratr Wapusk, který v předchozích letech téměř ilegálně vedl turistický a speleologický oddíl. U založení střediska stojí také členové jeho oddílu, jedním z nich je i emeritní vůdce Modrého útesu Garry.

Modrý útes má čtyři družiny dětí od 7 do 16 let, které se scházejí v úterý a čtvrtek v areálu USK Slavia u Papírenské lávky v Cukrovarské ulici 5 v Plzni na Slovanech. Kromě schůzek vyrážíme každý měsíc na víkendovou nebo jednodenní výpravu, v druhé půli července pořádáme čtrnáctidenní tábor nedaleko Klatov. Oddíl vede Václav Beneš – Glum, oddílová rada je složená z vedoucích (rádců) jednotlivých družin.

Junák – český skaut je součástí celosvětového skautského hnutí, které má přes než 50 milionů členů a navazuje na více než stoletou tradici. Junák – český skaut sdružuje na 62 tisíc členů a je tak největší organizací pro děti a mládež v Česku.

S dětmi spolu-tvoříme zajímavý program, který jim přináší nové zážitky, zkušenosti, znalosti, dovednosti tak, aby je bavil. Především jsme ale parta kamarádů. Vedoucí družin jsou pro svou činnost plně kvalifikovaní díky absolvovaným skautským kurzům akreditovaným MŠMT, svou práci dělají dobrovolně, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu.

S námi zažiješ a objevíš:

• Dobrodružství nejen v přírodě
  • Zábavu s dobrými kamarády
  • Pohyb
  • Pomoc druhým
  • Praktické dovednosti
  • Zdravé sebevědomí
  • Samostatnost i spolupráci
  • Prostor pro to, co tě baví
  • Sílu charakteru
  • Příležitost neustále se učit a rozvíjet

Družiny

Jezdci

Kluci a Holky od 18 let

Rychlíci

Kluci 11 – 14 let
Schůzky máme každý čtvrtek
od 17:00 do 19:00

Khepera

Holky 11 – 14 let
Schůzky máme každý čtvrtek
od 17:00 do 19:00

Lištičky

Holky a Kluci 7 – 10 let
Schůzky máme každé úterý
od 17:30 do 19:00

Ve fotogalerii naleznete fotografie pravidelné činnosti z výprav a táborů.

Plán akcí

• Tábor 2024 – pohledy
    Vážení rodiče, jelikož již tuto neděli (14. 7.) odjíždíme na letošní tábor, tak je samozřejmě vhodné připomenout adresu, kam můžete posílat pohledy, dopisy, případně balíky, a to samozřejmě nejen Vašim dětem, ale můžete i vedoucím 🙂
  • Červnová výprava K+R – fotky
    Výše uvedené družiny si během poslední řádné výpravy dali pořádně do těla, ušly 30 kiláků (Holostřevy – Stříbro). Kromě komárů a lehkých problémů s plachtou, kterou se ale dětem nakonec podařilo postavit, byla výprava užitá na maximum, byť pro některé asi hodně náročná 🙂
  • Červnová výprava Lištiček – fotky
    Poslední letošní řádnou výpravu strávila družina Lištiček v okolí Berouna, kde tentokrát nebyly jejich rádkyně, nýbrž rádci družin Khepery a Rychlíků. Lištičky i rádci si výpravu velmi užili, což ostatně dokládají i fotky. Navštívili během ní například i jeskyně 🙂

Akce a výpravy

Naši vedoucí

Skautské oddíly vedou dospělí dobrovolníci, kteří jsou zodpovědní za bezpečnost, program a fungování oddílu. Aby se vedoucími mohli stát, musí projít zdravotnickým a vzdělávacím kurzem, které jim přinesou rozhled, znalosti a kvalifikaci certifikovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. To vše ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu.

Vedoucí na to všechno nejsou úplně sami. Pomáhají jim tzv. rádci – skauti a skautky mezi 13 a 15 lety, kteří mají zájem podílet se na přípravě programu. Učí se tak spolupráci, odpovědnosti, řízení týmu nebo komunikaci.

Václav Beneš – Glum

Natálie Kovaříková – Naty

Barbora Mášková – Ananas

Naše klubovna

Junák – český skaut, středisko Jožky Knappa Plzeň, z. s.
    – oddíl Modrý útes

Cukrovarská E5

Další kontakty:
    Oddílový e-mail: modryutes@skauti-plzen.cz
    č. účtu: 220 020 9238 / 2010 (Fio, střediskový účet)