Co s sebou

Na této stránce najdeš vše potřebné v tomto pořadí – co s sebou na schůzku, na jednodenní výlet, na vícedenní výpravu, taky videonávod na sbalení krosny a checklisty ke stažení.

Sbal si sama, ať víš, kde co máš, bude se ti to hodit.

Co s sebou na schůzku?

Každá družina může být domluvená trochu jinak na tom, co je třeba na družinové schůzky nosit. Základní vybavení je ale stejné: 

  • stezka (Nováček, Lucerna, Cesta – pokud ještě svou stezku nemáš, dostaneš ji ve správný čas)
  • skautský deník – obvykle sešit A5 s pevnými deskami, zapisujeme si do něj jak poznámky k různým hrám, tak vzpomínky na zážitky, lepíme si do něj pamětní lístečky … 
  • psací potřeby – klidně celý penál
  • šátek – hodí se při programu, může být skautský
  • uzlovačka – lanko asi metr dlouhé, na kterém se učíme vázat uzly (dobrá je stará prádelní šňůra)
  • někdy zpěvník, v zimě se bude hodit baterka/čelovka a taky hrneček (někdy si vaříme čaj)

Na družinové schůzky chodíme v pohodlném oblečení, ve kterém můžeme bez starostí dovádět – nebude vadit, že ho ušpiníme. Schůzky často trávíme venku – ať ti tedy není zima

Na oddílové schůzky chodíme vždy v kroji, s sebou obvyklé družinovkové vybavení + podle to, co je uvedeno na letáčku k dané oddílovce.  

TIP: Abys nezapomínala nosit na družinovky to, co je třeba, nakresli/vypiš si všechno, co je třeba na schůzku sbalit, pověs si to doma na nástěnku/dveře/ledničku … a každý týden si zkontroluj, že máš sbaleno vše! 

Co s sebou na jednodenní výlet?

Při balení se nezapomeň řídit letáčkem ke konkrétní akci. Letáček dostaneš na schůzce, nebo ho najdeš tady.

Pro jednodenní výlet obecně platí: je dobré si zabalit do batohu, do kterého se vše pěkně vejde a který se dobře nese (výhodou je prsní nebo bederní popruh, např. stahovací vak je nevhodný). Sbalit je třeba jídlo a dostatek pití (vhodná je obyčejná voda bez příchuti, protože ta zažene žízeň nejlíp a dá se v případě potřeby použít i na umytí). Na jednodenní výlet je třeba zhruba 1 l vody. Taky sbal pláštěnku, reflexní vestu (která je nutností, protože naše cesta může vést po silnici), nůž, KPZ (včetně sirek), obvyklé věci na schůzku (dočteš se o nich výš) hodit se může kousek toaletního papíru, kapesníky a vlhčené ubrousky, třeba i dezinfekční gel. 

Oblečení volíme dle počasí, vhodné je oblékat se cibulově (mít více tenčích vrstev), potřeba jsou taky dobré boty (vhodné jsou pohorky s pevnou špičkou chránící kotník, ošetřené impregnací). Na cestu si uvaž skautský šátek na krk

Nezapomeň na peníze (dle letáčku, případně drobné! kapesné), skautskou průkazku (kterou si můžeš objednat v prosinci/v lednu s uhrazením členského příspěvku). Pokud jezdíš MHD, nezapomeň si sbalit Plzeňskou kartu či lístky (aby ses měla jak dostat na místo srazu) a v současné době taky ROUŠKU. 

Abys na nic nezapomněla, vytiskni si checklist, kde si můžeš odškrtávat, co máš sbaleno. Když si ho zalaminuješ, můžeš ho vyplňovat opakovaně!

Co s sebou na vícedenní výpravu?

I pokud se balíš na vícedenní výpravu, je třeba se řídit pokyny z letáčku, který dostaneš na družinové schůzce nebo ho najdeš tady na webu. 

Je důležité vědět, jestli jde o výpravu, kdy budeme ubytování v klubovně, nebo nás čeká přespání v lese, jestli budeme mít jídlo společné, družinové, nebo každá své. A to všechno na letáčku najdeš. 

Vždy si věci zabal do batohu, do kterého se ti všechno dobře vejde a hezky se ti ponese. Ideální je krosna s bederním a prsním pásem, která má obsahově cca 50 – 65 litrů. 

Nejprve zvaž, jestli všechny věci, které si s sebou sbalíš, budeš doopravdy potřebovat a zda ti nebudou jen zabírat místo v batohu (plyšáci a polštářky totiž takové věci většinou dělají😊).  

Pokud máme na výpravě jídlo společné, všichni se většinou podílíme na jeho nesení. V batohu tak není doopravdy prostor na zbytečnosti.

Při balení nezapomeň na spacák a karimatku. Pokud se chystáme spát venku, přibal si s sebou i igelit pod karimatku, který Tě ochrání od vlhka. Stačí velký pevný pytel na odpadky, který podélně rozstřihneš.

Dále je velmi důležitý dostatek vody. Na výpravu s přespáním venku doporučujeme minimálně 2 litry vody, protože není vždy možnost doplnění. Nejlepší je čistá, která zažene žízeň nejlépe, ale může posloužit i na umytí rukou, při čištění zubů nebo na případné vaření; taky sbal ešus, příbor a hrneček.

Na nohy obuj dobré prošláplé boty. Vhodné jsou tzv. pohorky – nepromokavé boty, které mají pevnou špičku a chrání kotník. Na krk skautský šátek a co se oblečení týče, řiď se aktuálním počasím a prostředím, do kterého se chystáme. Vhodné je oblečení, které se dá vrstvit. Jako spodní vrstva ti skvěle poslouží termoprádlo nebo například tenké legíny či tričko s dlouhým rukávem. Velmi důležitý je i noční tepelný komfort, takže si sbal i oblečení na spaní, ve kterém ti ve spacáku nebude zima. Někomu se spí dobře v termooblečení, někomu stačí kraťasy, vlněné ponožky, … Záleží na tobě, co je ti nejpohodlnější. Při spaní venku se může hodit i tenká čepice na noc či rukavice (a to i v létě).

Pláštěnka a reflexní vesta ti s sebou na výpravu nesmí chybět, vhodná je i pláštěnka (igelitový pytel) na batoh. Tohle je dobré mít při ruce, stejně jako přezůvky (ty bereme jenom pokud jsme ubytovaní uvnitř). V létě se může hodit kšiltovka či jiná ochrana hlavy před sluníčkem. 

Zabal si s sebou i baterku, KPZ (včetně sirek), osobní lékárničku (náplasti, desinfekce, léky – užíváš-li pravidelně) a nůž

Do věcí pro osobní hygienu je vhodné zahrnout i kousek toaletního papíru, kapesníky a vlhčené ubrousky, třeba i dezinfekční gel. Jinak stačí obyčejný (placatý – tím pádem skladný) hřeben, krém, jelení lůj, případně taky rychleschnoucí ručník a kousek mýdla, kartáček na zuby a malá pasta. I na vandru si zuby čistíme! 

Hodit se ti budou obvyklé věci na schůzky, zpěvník, na některé výpravy s sebou bereme i skautský kroj

Nezapomeň na peníze (dle letáčku, případně drobné! kapesné), skautskou průkazku (kterou si můžeš objednat v prosinci/v lednu s uhrazením členského příspěvku). Pokud jezdíš MHD, nezapomeň si sbalit Plzeňskou kartu či lístky (aby ses měla jak dostat na místo srazu) a taky ROUŠKU.

Nic nenos v ruce! Vše sbal dovnitř. S balením ti pomůže i tohle video.

Abys na nic nezapomněla, vytiskni si checklist – seznamy, kde si můžeš odškrtávat, co máš sbaleno. Když si ho zalaminuješ, můžeš ho vyplňovat opakovaně!

Checklist stáhni tady: