Na této stránce najdeš vše potřebné v tomto pořadí – co s sebou na schůzku, na jednodenní výlet, na vícedenní výpravu, taky videonávod na sbalení krosny a checklisty ke stažení.
Sbal si sám, ať víš, kde co máš, bude se ti to hodit.
Co s sebou na schůzku?
Každá družina může být domluvená trochu jinak na tom, co je třeba na družinové schůzky nosit. Základní vybavení je ale stejné:
- stezka (Nováček, Mauglí, Cesta – pokud ještě svou stezku nemáš, dostaneš ji ve správný čas)
- skautský deník – obvykle sešit A5 s pevnými deskami, zapisujeme si do něj jak poznámky k různým hrám, tak vzpomínky na zážitky…
- psací potřeby – klidně celý penál
- šátek – hodí se při programu, může být skautský
- uzlovačka – lanko asi metr dlouhé, na kterém se učíme vázat uzly (dobrá je stará prádelní šňůra)
- v zimě se bude hodit baterka/čelovka a taky hrneček (někdy si vaříme čaj)
Na družinové schůzky chodíme v pohodlném oblečení, ve kterém můžeme bez starostí dovádět – nebude vadit, že ho ušpiníme. Schůzky často trávíme venku – ať ti tedy není zima!
Na oddílové schůzky chodíme vždy v kroji, s sebou obvyklé družinovkové vybavení + podle to, co je uvedeno na letáčku k dané oddílovce.
TIP: Abys nezapomínal nosit na družinovky to, co je třeba, nakresli/vypiš si všechno, co je třeba na schůzku sbalit, pověs si to doma na nástěnku/dveře/ledničku … a každý týden si zkontroluj, že máš sbaleno vše!
Co s sebou na jednodenní výlet?
Při balení se nezapomeň řídit letáčkem ke konkrétní akci. Letáček dostaneš na schůzce, nebo ho najdeš v kalendáři na stránkách.
Na jednodenní výlet je dobré si zabalit do batohu, do kterého se vše pěkně vejde a který se dobře nese (výhodou je prsní nebo bederní popruh, např. stahovací vak je nevhodný!!!). Sbalit je třeba jídlo a dostatek pití (vhodná je obyčejná voda bez příchuti, protože zahání žízeň nejlíp a dá se v případě potřeby použít i na umytí). Na jednodenní výlet je třeba zhruba jeden litr vody. Taky si sbal pláštěnku, reflexní vestu (která je nutností, protože naše cesta může vést po silnici), nůž, KPZ (včetně sirek), obvyklé věci na schůzku (dočteš se o nich výš) hodit se může kousek toaletního papíru, kapesníky a vlhčené ubrousky, třeba i dezinfekční gel.
Oblečení volíme dle počasí. Vhodné je oblékat se cibulově (viz níže), velice důležité jsou dobré boty (např: pohorky s pevnou špičkou chránící kotník, ošetřené impregnací). Boty je dobré mít ozkoušené (prošláplé), abychom předešli vzniku puchýřů.
Nezapomeň na peníze (dle letáčku, případně drobné! kapesné). Pokud jezdíš MHD, nezapomeň si sbalit Plzeňskou kartu či lístky (aby ses měla jak dostat na místo srazu).
Abys na nic nezapomněla, vytiskni si checklist, kde si můžeš odškrtávat, co máš sbaleno. Když si ho zalaminuješ, můžeš ho vyplňovat opakovaně!
Co s sebou na vícedenní výpravu?
I pokud se balíš na vícedenní výpravu, je třeba se řídit pokyny z letáčku, který dostaneš na družinové schůzce, nebo ho najdeš v kalendáři na stránkách.
Je důležité vědět, jestli jde o výpravu, kdy budeme ubytování v klubovně, nebo nás čeká přespání v lese, jestli budeme mít jídlo společné, družinové, nebo každý své. A to všechno najdeš na letáčku.
Vždy si věci zabal do batohu, do kterého se ti všechno dobře vejde a hezky se ti ponese. Ideální je krosna s bederním a prsním pásem, která má obsah cca 50 – 65 litrů.
Nejprve zvaž, jestli všechny věci, které si s sebou sbalíš, budeš doopravdy potřebovat a zda ti nebudou jen zabírat místo v batohu (plyšáci a polštářky totiž takové věci většinou dělají😊).
Pokud máme na výpravě jídlo společné, všichni se většinou podílíme na jeho nesení. V batohu tak není doopravdy prostor na zbytečnosti.
Při balení nezapomeň na spacák a karimatku. Pokud se chystáme spát venku, přibal si s sebou i igelit pod karimatku, který tě ochrání od vlhka. Stačí velký pevný pytel na odpadky, který podélně rozstřihneš.
Dále je velmi důležitý dostatek vody. Na výpravu s přespáním venku doporučujeme minimálně dva litry vody, protože není vždy možnost doplnění. Nejlepší je čistá, která zažene žízeň nejlépe, ale může posloužit i na umytí rukou, při čištění zubů nebo na případné vaření; taky sbal ešus, příbor a hrneček.
Na nohy obuj dobré prošláplé boty. Vhodné jsou tzv. pohorky – nepromokavé boty, které mají pevnou špičku a chrání kotník. Oblečení volíme dle aktuálního počasí a prostředí, do kterého se chystáme. Vhodné je oblečení, které se dá vrstvit. Jako spodní vrstva ti skvěle poslouží termoprádlo nebo například tenké legíny či tričko s dlouhým rukávem. Velmi důležitý je i noční tepelný komfort, takže si sbal i oblečení na spaní, ve kterém ti ve spacáku nebude zima. Někomu se spí dobře v termooblečení, někomu stačí kraťasy, vlněné ponožky, … Záleží na tobě, co je ti nejpohodlnější. Při spaní venku se může hodit i tenká čepice na noc či rukavice (a to i v létě).
Pláštěnka a reflexní vesta ti s sebou na výpravu nesmí chybět, vhodná je i pláštěnka (igelitový pytel) na batoh. Tohle je dobré mít při ruce, stejně jako přezůvky (ty bereme jenom pokud jsme ubytovaní uvnitř). V létě se může hodit kšiltovka či jiná ochrana hlavy před sluníčkem.
Zabal si s sebou i baterku, KPZ (včetně sirek), osobní lékárničku (náplasti, desinfekce, léky – užíváš-li pravidelně) a nůž.
Do věcí pro osobní hygienu je vhodné zahrnout i kousek toaletního papíru, kapesníky a vlhčené ubrousky, třeba i dezinfekční gel. Jinak stačí obyčejný (placatý – tím pádem skladný) hřeben, krém, jelení lůj, případně taky rychleschnoucí ručník a kousek mýdla, kartáček na zuby a malá pasta. I na vandru si zuby čistíme!
Hodit se ti budou obvyklé věci na schůzky, zpěvník, na některé výpravy s sebou bereme i skautský kroj.
Nezapomeň na peníze (dle letáčku, případně drobné! kapesné). Pokud jezdíš MHD, nezapomeň si sbalit Plzeňskou kartu či lístky (aby ses měla jak dostat na místo srazu) a taky ROUŠKU.
Nic nenos v ruce! Vše sbal dovnitř. S balením ti pomůže i tohle video.
Princip vrstveného oblékaní
- První vrstva odvádí pot a rychle schne, udržuje tedy tělo v suchu a tepelném komfortu
- Druhá vrstva podporuje nadále odvod potu, zároveň izoluje (neboli dokáže udržet teplo, které si tělo vytvoří)
- Třetí vrstva chrání před větrem a částečně i před vlhkostí. Stále je prodyšná a umožňuje odvod potu
- Čtvrtá vrstva chrání 100% před větrem a vlhkostí zvenku. Přitom je stále prodyšná.
Abys na nic nezapomněl, vytiskni si checklist – seznamy, kde si můžeš odškrtávat, co máš sbaleno. Když si ho zalaminuješ, můžeš ho vyplňovat opakovaně!